Polecamy

„Lodowi wojownicy”

 

       Wszystkie ośmiotysięczniki zostały już zdobyte i wtedy Andrzej Zawada wpadł na pomysł, aby zdobywać Himalaje zimą. Polacy w latach 70 i 80 –tych byli bezkonkurencyjni. Nazwiska takie, jak Kurtyka, Kukuczka, Rutkiewicz, Wielicki zna niemal każdy. To oni zawiesili poprzeczkę tak wysoko. Właśnie w tych latach prasa światowa określiła polskich himalaistów mianem „lodowych wojowników”. Polacy jako pierwsi stanęli zimą na dziesięciu ośmiotysięcznikach.

        Książka „Broad Peak. Niebo i piekło” Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego, to nie tylko opis tragicznych wydarzeń podczas polskiej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. To przede wszystkim szukanie odpowiedzi na pytanie, czy wraz z tą tragedią kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas?

        Na pewno jest to książka o ludziach wyjątkowych, którzy przesuwają granice ludzkich możliwości, ale równocześnie jest to książka o cenie ją przychodzi im za to płacić. Na podstawie rozważań autorów możemy sami odpowiedzieć sobie na pytania, jakie są granice pasji, czy górska wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry świata powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

        Nie ma tu banalnych opinii, nie ma tu ferowania wyroków, to bardzo obiektywna analiza, taktowna i nie pozbawiona własnego zdania autorów. A nade wszystko, to niesamowita opowieść, porywająca, bez spekulacji i osądzania. Kawał dobrej lektury, który pozwala nam poczuć, jak tam jest w górze, na dachu świata.

 

    Polecam serdecznie

                               Mateusz