Polecamy

Myśliciel przypominający

 

„Prawda znaczy coś więcej niż wiedza: poznanie prawdy prowadzi nas do odkrycia dobra. Prawda przemawia do całego człowieka i zachęca nas, byśmy na nią odpowiedzieli całym naszym istnieniem.”

„Poznanie prawdy. Wykłady papieskie” Benedykt XVI – książeczka, która zawiera ponadczasowe wykłady jednego z największych myślicieli naszych czasów. Wyjątkowość polega na przypominaniu ważnych tematów chrześcijaństwa, które będą mogły być przeniesione w przyszłość, odgrywając ponownie kulturotwórczą rolę w cywilizacji Zachodu. Wykłady te wpisują się wybitnie w kontekst czasu, który przeżywamy. Widoczny jest wyjątkowy zmysł rozumienia skomplikowanych nurtów myślowych i kulturowych postmodernizmu. Dwa główne przypomnienia przebijające się z tej książki to: Bóg w centrum rzeczywistości i myślenia oraz jedność wiary i rozumu. Wykład w Ratyzbonie jest jednym z mocniejszych, który pokazuje, że nie ma żadnego konfliktu między rozumem i wiarą. Jest wręcz obroną rozumu. Udowadnia, iż nie ma rozumu bez wiary, a wiary bez rozumu.

Duga pozycja „Głód Boga. Kazania z Pentling.” Josepha Ratzingera – jest zbiorem kazań, które jako prefekt Kongregacji ds. Nauki Wiary przez wiele lat głosił dla parafian Pentling, niewielkiej miejscowości w rodzinnej Bawarii. W świecie, gdzie pseudonauka rości sobie coraz częściej pretensje do wyjaśniania wszystkiego, prosta wiara w obecność staje się tak nieporęczna, że trudno się do niej przyznawać nawet przed samym sobą. W tych homiliach pobieramy lekcję, która jest pełna delikatności i nie ma w sobie nic z pysznej pewności człowieka sytego sensem, ale wierzącego podróżującego ku tajemnicy, spragnionego, aby w niej wyjaśniła się historia człowieka.

„Człowiek pragnie czegoś większego. Odczuwa głód wielkiej miłości, nieskończonego ukojenia, głód Boga. Jeśli nie zostanie on zaspokojony, człowiek na dłuższą metę nie może żyć, bo nie znajduje odpowiedzi na to, co najbardziej istotne.”

Te książki warto smakować, dawkować powoli i do nich wracać.

Polecam serdecznie,
Mateusz