Każdego dnia zauważamy, czy też mówimy nawzajem do siebie – „jak ten świat pędzi”, „ale ten czas leci”, „nie nadążam za życiem”, a przecież cały czas robimy wszystko, aby było łatwiej, przyjemniej i aby mieć więcej wolnego czasu. Wszelkie osiągnięcia techniki, obecne tendencje rozwojowe, miniaturyzacja i robotyka mają nam w tym pomóc. Na razie nam się nie udaje. Ale czy się uda i jaką cenę przyjdzie nam za to zapłacić?
Książka Nicka Bostroma „Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia” nakreśla nam tło historyczne, jak i teoretyczno-filozoficzne rozważania nad skutkami zaistnienia sztucznej inteligencji, czy ewentualnymi możliwościami jej kontrolowania.
Ludzki mózg to dzieło idealne, najdoskonalszy twór w przyrodzie. Jego dominacją zachwiał komputer Deep Blue, który w 1997 roku pokonał w szachy mistrza świata, Garriego Kasparowa. Od tego czasu sztuczna inteligencja jest na ścieżce intensywnego rozwoju. Czy dominacja superinteligencji nad człowiekiem jest realną perspektywą naszej przyszłości? Czy ta przewaga skończy się kresem naszego gatunku?
Warto przeczytać książkę, której autor został umieszczony przez magazyn „Foreign Policy” na liście 100 czołowych myślicieli świata. Jej lektura jest fascynującą podróżą przez bliższą i dalszą przyszłość.
Polecam serdecznie
Mateusz