Aktualności

Fundacja Piątka MEET-UP 2018

 

Kilka ważnych ogłoszeń, sporo ciekawych podsumowań i wskazanie, że to współpraca pomiędzy samorządem i stowarzyszeniami oraz pomiędzy samymi NGO stanowi o sile i sukcesie oddolnych inicjatyw – tak w skrócie podsumować można pierwszy MEET-UP zorganizowany przez Fundację Piątka Kabaretu Młodych Panów.

14 lutego, symbolicznie w okolicach 14:00 w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” rozpoczął się event prasowy, którego gospodarze – Fundacja Piątka Kabaretu Młodych Panów – chcieli podzielić się garścią ciekawych statystyk, podsumować dotychczasowe projektu kulturalne i zapowiedzieć nowe ich odsłony.

Dobry klimat dla NGO

– Siłą Rybnika są otwarte głowy urzędników – podsumował Piotr Sobik, prezes Fundacji Piątka. Wcześniej przedstawił, jak duży zasięg ma współpraca Fundacji Piątka z urzędem miasta oraz z innymi organizacjami pozarządowymi. F5 współpracuje m.in. z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, Fundacją Stworzenia Pana Smolenia, czy – od niedawna – z Fundacją Puls-Med Blisko Ciebie.

Ta ostatnia otrzymała zresztą od Piątku specjalny prezent. – Niedawno Fundacja Puls-Med zawnioskowała do nas o wsparcie w zakupie specjalistycznego sprzętu, który dziś mamy przyjemność oficjalnie przekazać – powiedział Marek Grecicha, PR manager Fundacji Piątka. Sprzętem okazał się koncentrator tlenu, przyrząd znacząco ułatwiający oddychanie pacjentom. – Liczymy na dalszą współpracę z Fundacją Piątka, mamy nadzieję, że kiedyś będziemy mogli odwdzięczyć się podobnym gestem – powiedziała Katarzyna Sobik-Mika, wiceprezes Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie.

Kosmiczny Mecz dla WOŚP i Piątki 

Łącznie Fundacja Piątka w zeszłym roku przekazała potrzebującym ponad 162 tysiące złotych. – Były to osoby prywatne i instytucje, organizacje pozarządowe – mówił Piotr Sobik. Gros wpływów Fundacji to nie darowizny czy zbiórki publiczne, a zysk z organizowanych imprez dobroczynnych, jak KABryjTON i Legendarny Kosmiczny Mecz. – Zimowa edycja od lat organizowana jest we współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, dla której od 9 lat gramy – mówił Bartosz Demczuk, członek Kabaretu Młodych Panów, organizator LKM. W tym roku udało się zebrać dla WOŚP niemal 21 tys. złotych. – Od zeszłego roku LKM ma także inne, letnie oblicze. W tym roku kolejna letnia edycja odbędzie się 1 czerwca – potwierdził Demczuk.

Letnia odsłona organizowana jest dla wsparcia statutowych działań Piątki, a w zeszłym roku na murawie rybnickiego stadionu zagrali m.in. Adam Małysz, Marcin Wasilewski, Miuosh, Myslovitz czy Kajetan Kajetanowicz.
Potwierdzone zostały już nazwiska pierwszych gwiazd Legendarnego Kosmicznego Meczu 2018. Na pewno zobaczymy Jacka Krzynówka, Macieja Żurawskiego, Cezarego Kucharskiego i Dariusza Dziekanowskiego. Selekcjonerem został legendarny Antoni Piechniczek. Więcej informacji o imprezie na stronie www.legendarnykosmicznymecz.pl

KABAryjTON, czyli Dni Rybnika na wesoło

Podczas Fundacja Piatka MEET-UP nie mogło obyć się bez ważnych ogłoszeń sztandarowej imprezy organizacji, czyli KABAryjTONU. Amfiteatr rybnickiego stadionu kolejny raz gościł będzie najważniejszych i najśmieszniejszych na polskiej scenie kabaretowej. Tym razem będą to kabarety: NEO-NÓWKA, PARANIENORMALNI, KABARET MŁODYCH PANÓW, CZESUAF (zwycięzcy RYJKA 2017), PARA NUMER 2 (laureaci dwóch Koryt RYJKA 2017) oraz KAŁASZNIKOF. – Tradycją stało się już, że KABAryjTON prowadzi para ekscentrycznych i niebywali ze sobą współpracujących artystów. Tego elementu nie mieliśmy zamiaru zmieniać, więc miło mi poinformować, że imprezę poprowadzą znów Ewa Błachnio oraz Mariusz Kałamaga – powiedział Sobik.

Tegoroczny KABAryjTON odbędzie się 17 czerwca, a pierwsza pula biletów trafi do sprzedaży już w piątek, 16 lutego, punktualnie o 12:00. Więcej informacji na stronie www.kabaryjton.pl

„Podziel się z innymi” oraz „#weźniebierz”

Fundacja organizuje nie tylko wydarzenia rozrywkowe, a także akcje społeczne. Jedną z nich jest organizowana już od 5 lat w Świdnicy akcja „Podziel się z innymi”, której ambasadorem jest Robert Korólczyk. W tym roku organizatorom udało się zebrać ponad 3600 produktów spożywczych, ponad 1000 sztuk tzw. produktów pierwszej potrzeby oraz kilkaset ubrań, zabawek i sprzętów. – „Podziel się” ma niesamowity przebieg, bo jednoczy nie tylko wolontariuszy i potrzebujących. Podczas akcji widzimy też niesamowitą solidarność przedsiębiorców, restauratorów, urzędów i innych organizacji. Pokazujemy, że można współpracować ponad podziałami i konkurencją dla wspólnego dobra – mówił Robert Korólczyk. – Chciałbym ten model i tę akcję przenieść także na nasz, rybnicki grunt. Być może już w niedalekiej przyszłości – dodał.
Kolejną ciekawą propozycją Piątki była zeszłoroczna akcja „#weźniebierz”, której patronował Łukasz Kaczmarczyk z Kabaretu Młodych Panów. Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Rybnika miał na celu odczarowanie mitu dopalaczy jako niegroźnych poprawiających nastrój środków. W tym celu na zorganizowanych w Teatrze Ziemi Rybnickiej spektaklach warszawskiego teatru Kamienica zjawiło się łącznie ponad 3900 osób. Ogromna większość z uczestników to uczniowie rybnickich szkół. Z przeprowadzonej po spektaklach ankiety wynikają alarmujące dane. Prawie 55% ankietowanych nie wie, gdzie szukać pomocy w przypadku problemu z uzależnieniem, a tylko niewiele ponad połowa ankietowanych uważa dopalacze za poważne zagrożenie i silnie uzależniające narkotyki. – Akcję na pewno powtórzymy na wiosnę 2019 roku, wiemy już na pewno, że inne miasta i samorządy są bardzo zainteresowane naszym rozwiązaniem – mówił podczas konferencji Łukasz Kaczmarczyk.