Polecamy

„Czeski Tischner”

   Jest czas Wielkiego Postu i czas pandemii, która to zdominowała nasze codzienne życie. Każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami dotyczącymi ilości osób, które zachorowały na COVID-19, osób które zmarły z powodu wirusa oraz ilości osób, które zostały zaszczepione. Poza tym borykamy się z ilością obostrzeń, które dotykają nas na każdym kroku. Cierpią nasze relacje społeczne, zawodowe, rodzinne jak i duchowe.

        Książka „Czas pustych kościołów” ks. Tomáša Halíka jest pełna rozważań na obecny czas. Czas, w którym na chwilę ustał pośpiech i który stał się czasem szansy. Lektura ta jest zbiorem kazań i refleksji z wiosny 2020 roku. Autor dzieli się z nami obserwacją na temat czasu zamkniętych kościołów, który paradoksalnie daje nam „„dostęp do chrześcijańskiego jądra tych świąt: było to jakby obecne w swej nieobecności”, a także uzmysławia nam, że będziemy musieli „„z większą odwagą i zaufaniem wstąpić do obłoku tajemnicy i umieć żyć wśród paradoksów i nowych wyzwań”.

        Zdaniem Halíka dzisiejszy czas pandemii wiele nam zabrał i jeszcze zabierze. Ale również wiele nam daje i trudno się z tym nie zgodzić.

 

       Polecam serdecznie

                                Mateusz