Polecamy

Dialog przede wszystkim

Jesteśmy w połowie wakacji. To czas, kiedy każdy ma chociażby chwilkę na przeczytanie książki. Często jednej i jedynej w ciągu roku, dlatego zachęcam to wybrania dobrej lektury i podsuwam pewną propozycję.

Książka, która ukazała się w Polsce na początku roku Otwieranie drzwi. Rozmowy o kościele i świecie Papieża Franciszka i Dominiqua Woltona, to świetna pozycja, chociażby dlatego, że ukazuje papieża bez medialnej otoczki, która nierzadko zniekształca przekaz.

Znajdziemy tu poważne rozważania na temat duchowej i politycznej kondycji Europy, jak i tematy swobodne. Natomiast głównym przesłaniem tej książki jest fundament, na którym Franciszek chce budować Kościół w dzisiejszym świecie. Bliskość i  towarzyszenie człowiekowi w codzienności. Niech każdy, kto czuje się odpowiedzialny za Kościół daje świadectwo swoim codziennym życiem, Nie musimy od razu zbawiać świata, nie musimy tworzyć wielkich rozwiązań.

Jest to zaproszenie, aby Kościół, który posiada ogromny skarb, jakim jest Ewangelia, nie zamykał się w lęku przed światem. Niech wchodzi w dialog i nie ucieka wobec współczesnych wyzwań.

„Otwartość jest najbardziej specyficzną postawą chrześcijanina. Duch chrześcijański jest otwarty” – mówi Franciszek.

Ta książka jest dla każdego bez względu na wiarę. Ta książka jest dialogiem opartym o ludzkie doświadczenie. Uczy, że kiedy dochodzi się do problemu Boga, każdy powinien powiedzieć, co myśli i wysłuchać drugiego z szacunkiem. Tak trzeba.

Polecam serdecznie,
Mateusz Banaszkiewicz