Polecamy

Książka jesienną porą

Temperatura na zewnątrz coraz niższa, a książek na półce coraz więcej. Kilka z nich z całą pewnością mogę polecić. Na początek coś mrocznego, za mgłą – Szczepan Twardoch „Drach”.

Jest to powieść o Śląsku, o pograniczu i ludziach, którzy w zależności od tego, jak toczy się historia, lądują raz po jednej, a raz po drugiej stronie granicy. Ludzi, którzy mówią w rozmytym języku, o rozmytej tożsamości i którzy powodowani okolicznościami, stale muszą dookreślać swoją przynależność narodową. Książka opisuje sto lat jednej ze śląskich rodzin. Opis ten,  jest punktem wyjścia do rozważań o tym, iż życiem rządzi przypadek i spod jego skrzydeł nie można się w żaden sposób uwolnić. Odpowiedzią na to ma być instynkt, impuls, nagła i szybka reakcja, którą kieruje się człowiek, a która nie różni nas w niczym od zwierząt znajdujących się w potrzasku. Do takich wniosków prowadzi nas „Drach”, czyli ziemia, która jest narratorem tej powieści, opisując wszystko językiem cielesności, często i fizycznej dosłowności.

Kolejną pozycją jest biografia – „Queen. Królewska historia”. Mark Blake przez lata rozmawiał z trzema żyjącymi muzykami grupy, dotarł także do licznych innych osób, którzy odegrali w historii Queen znaczne i mniej znaczne role. Dzięki tej pozycji możemy szczegółowo, a nawet bardzo szczegółowo, prześledzić bogatą karierę zespołu, który uwielbiały miliony.

Jest to bez wątpienia portret fenomenu. Niepublikowane wcześniej wspomnienia, zaskakujące anegdoty, intrygujące fakty. Jednym zdaniem – bardzo dobra pozycja. Jeżeli kogoś pochłonie i będzie chciał więcej Queen, śmiało może sięgnąć po „Freddie Mercury. Biografia legendy.” Lesley-Ann Jones.

Na zakończenie klasyka polskiego kryminału i Joe Alex „Cichym ścigałam go lotem”. Kto nie zna kryminałów Joe Alexa, czyli Macieja Słomczyńskiego, a lubi kryminały w stylu porucznika Colombo czy detektywa Herkulesa Poirot, będzie zachwycony. Zachęcam do przeczytania całego cyklu powieści o przygodach detektywa Alexa, który pomaga w rozwikłaniu zagadek swojemu przyjacielowi, policjantowi Scotland Yardu, Benowi Parkerowi, w czym towarzyszy mu często przyjaciółka, Karolina Beacon – pani archeolog.

Pozdrowienia dla wszystkich moli książkowych.

Mateusz