Polecamy

„Lekarz bez pacjentów”

      Andrew Wakefield, to „ojciec chrzestny” ruchu antyszczepionkowego. To on stoi za niesławną publikacją w medycznym piśmie „The Lancet”, w którym to łączył szczepionkę MMR z rozwojem autyzmu i nieswoistym zapaleniem jelita grubego u dzieci. Jak wykazało późniejsze śledztwo, jego badania były zwykłym oszustwem i przyczyniły się do krzywdy badanych dzieci.

   „Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat?” Briana Deera to zapis wieloletniego śledztwa dziennikarskiego, które pokazuje jak bardzo można zostać zmanipulowanym poprzez osobę, która za wszelką cenę chce osiągnąć sławę, ma nieodparte pragnienie zapisania się na kartach historii medycyny i posunie się do wszystkiego, aby to osiągnąć. Poprzez fałszowanie badań i manipulację rodzicami chorych dzieci Andrew Wakefield doprowadził do tego, że po dziś dzień ludzie łączą jakiekolwiek szczepionki z autyzmem i powtarzają kłamstwa, które żyją własnym życiem.

   Szczepionki to jedno z największych osiągnięć nauki i zwycięstw medycyny. To one pozwoliły nam zapomnieć o takich chorobach jak polio, ospa, odra i różyczka. Wakcynologia wprowadziła nas w świat nowoczesności a obecna pandemia Covid – 19 pokazała, jak bardzo jesteśmy społeczeństwem niewyedukowanym i podatnym na demagogię samozwańczych terapeutów. Aż strach pomyśleć, co przyniesie kolejna pandemia, a taka na pewno nadejdzie i myślę, że będzie jeszcze bardziej destruktywna.

 

 

     Polecam serdecznie

                                 Mateusz