Polecamy

Letnie lektury

Wakacje – czas czytania – uwielbiam:)

„Najgorszy człowiek na świecie” Małgorzata Halber

Ta książka razi realizmem, brudem uzależnienia – boli. Nie trzeba być szczególnie wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, żeby zobaczyć, że jest to książka o moim pokoleniu, trzydziestolatkach. Wszędzie przebija się zmiana wartości – imprezy, to pierwszy temat medialny, alkohol to standard, narkotyki, to normalność – nikt nie myśli o konsekwencjach, gdyż zupełnie inaczej postrzegane jest uzależnienie. Alkoholik, czy też narkoman, to żul i menel leżący na chodniku, a nie człowiek w eleganckim ubraniu. Autorka pokazuje, co jest za pięknymi fasadami i jak ciężko jest wrócić do normalnego życia. O ile bawi się wspólnie, to walczy samotnie.
Główna bohaterka Krystyna ma ciekawą pracę, chłopaka, pełno znajomych i jest alkoholiczką oraz  narkomanką. Poza tym jest kobietą, która od dzieciństwa zmaga się z własnymi kompleksami różnej natury. Książka jest o walce i przedstawia drogę do życia bez alkoholu i narkotyków. Jest wiele potknięć i upadków. Terapia oraz myśli, odczucia i przeżycia są przedstawione bezpośrednio. Nie ma tu miejsca na zabawę i lukrowane słówka.
Ta książka jest odważna, szczera i bardzo dosadna. Posiada ogromną siłę, gdyż to historia prawdziwa.

„Listy niezapomniane” tom II Shaun Usher

Drugi tom, to kolejny bogaty i inspirujący zbiór korespondencji, który przypomina nam, jak wiele z tego, co ważne w naszym życiu, uwieczniamy w listach.

Odkryj:
~ pożegnalną notatkę Richarda Burtona skierowaną do Elizabeth Taylor,  
~ przejmujący list matki do nienarodzonej córki, 
~ list Toma Clancy’ego, którego Ronald Reagan nazwał „opowiadaczem w moim stylu”, tym samym kładąc podwaliny pod fenomenalną karierę pisarza,
~ odpowiedź Davida Bowiego na pierwszy list od fanki z Ameryki,
~ list Karola Wojtyły do kuzynki Lusi wysłany zaraz po wyborze na papieża,
~ niezwykłą korespondencję między Grzegorzem Turnauem a Piotrem Skrzyneckim,
~ list Marge Simpson do pierwszej damy Barbary Bush, która stwierdziła, że Simpsonowie to „najgłupsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziała”,
~ odpowiedź Albusa Dumbledore’a na podanie o pracę na stanowisku profesora Obrony Przed Czarną Magią w Hogwarcie…

Polecam
Mateusz