Polecamy

„Szczerze i bezpretensjonalnie”

 

Mocna, choć nie pozbawiona humoru opowieść o dorastaniu w tzw. „pasie rdzy”, w rejonie Appalachów. Tam, gdzie mieszkają miliony białych Amerykanów z klasy robotniczej, którzy pogrążeni w kryzysie ulegają powolnej degradacji.

„Elegia dla bidoków” J.D. Vance’a jest nie tyle reportażem, ile w pewnym sensie pamiętnikiem człowieka, który wychował się i dorastał w tej grupie społecznej. Autor dokonuje swoistej analizy i opowiada o tym, jak to jest, kiedy człowiek rodzi się z problemem, bez nadziei na lepsze jutro. Rozlicza siebie, swoją rodzinę, sąsiadów, obcych spotkanych w sklepie. Mówi o ludziach, uzależnieniach, dokonuje trafnych obserwacji i stawia wiele pytań szukając rozwiązań. Jest głosem, który pokazuje tę społeczność od środka. Jednocześnie sam jest dowodem na to, że kiedy postawimy przed sobą cel, to jesteśmy wstanie go osiągnąć.

Bardzo mądra i dojrzała książka, świetnie się czyta i wiele wyjaśnia względem ostatnich wyborów w Stanach Zjednoczonych. Można też dostrzec wiele analogii do naszej sytuacji społecznej i politycznej. Można się zmartwić, ale i można mieć nadzieję, czego najlepszym przykładem jest sam autor.    

Polecam serdecznie

Mateusz Banaszkiewicz