Polecamy

„To nie jest powieść”

Koniec roku już coraz bliżej i okres świąteczny udziela się każdemu z nas. Nie byłbym sobą, gdybym nie polecił Wam jakiejś dobrej książki, która dotyka rzeczy ważnych i pozwala nam popatrzeć inaczej na regiony świata, do których na co dzień zaglądamy, tylko poprzez statystyki bądź powierzchowne informacje prasowe.

   „Jeśli to jest kobieta” Sary Daniel i Bonoita Kanabusa to historia kobiety, chrześcijanki z Iraku, która podczas zawieruchy wojennej została porwana przez dżihadystów i przymuszona do niewolnictwa. Więziona, torturowana i sprzedana. Przez dwa lata jej życie regulowane było przez „podręcznik niewolnicy seksualnej” – oficjalny dokument wydany przez jeden z departamentów Państwa Islamskiego.

   Historia Marie jest tylko jedną z tysiąca historii kobiet, które każdego dnia przechodzą przez to samo od Iraku po Syrię. Okrucieństwo, które odrzuca i jest nie do pojęcia.

   Kiedy czytasz taką książkę nie możesz uwierzyć, że człowiek jest zdolny do tak strasznych czynów. Odrzuca Cię i nie chcesz czytać, jednak nie przestawaj, nie odwracaj wzroku, nie bądź obojętny i zobacz dramat tych, dla których inny świat nie istnieje.

 

     Polecam serdecznie

                                 Mateusz